2026-yil 15-yanvardan 28-fevralga qadar aholi va qishloq xo'jaligini ro'yxatga olish tadbirlari o'tkaziladi
Sentabr 11, 2025. 20:27 • 3 daq
2963
TOSHKENT, 11-sentyabr. /"Dunyo" AA/. Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun aholi va qishloq xo'jaligini ro'yxatga olish ishlarini samarali tashkil etishga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, mamlakatni rivojlantirish istiqbollarini belgilashda aholining demografik va ijtimoiy-iqtisodiy xususiyatlari, yashash darajasi va farovonligi, qishloq xo'jaligi holatini aniqlash juda muhim. Bunda ro'yxatga olish dolzarb ahamiyatga ega.
Yurtimizda umummilliy ro'yxatga olish oxirgi marta 1989-yilda o'tkazilgan. So'nggi yillarda bu yo'nalishda qator ishlar amalga oshirildi. Jumladan, "Aholini ro'yxatga olish to'g'risida" qonun qabul qilinib, aholini har 10 yilda, qishloq xo'jaligini esa har 5 yilda kamida bir marta ro'yxatdan o'tkazish belgilangan.
Shu bois, 2021 yilda aholini, 2022 yilda esa qishloq xo'jaligini sinov tariqasida ro'yxatga olish tadbirlari o'tkazildi. Lekin to'laqonli ro'yxatga olishni o'tkazish uchun zarur omillar va xalqaro tajribalarni o'rganish hamda tegishli chora-tadbirlarni ishlab chiqish ma'lum vaqtni taqozo etishi bois, bu tadbir keyinga qoldirilgan edi.
Taqdimotda xalqaro tajribadan kelib chiqib hamda Jahon banki, YUNFPA va FAO tashkilotlari ishtirokida ishlab chiqilgan aholi va qishloq xo'jaligini bir vaqtda ro'yxatdan o'tkazish taklifi ko'rib chiqildi.
Unga ko'ra, O'zbekistonda ro'yxatdan o'tkazish tadbirlari 2026-yil 15-yanvardan 28-fevralga qadar o'tkaziladi. Uning dastlabki 17 kuni internet orqali, keyingi bir oy mobaynida esa "mahalla yettiligi" ishtirokida uyma-uy yurib amalga oshirilishi belgilanmoqda.
Mazkur usul orqali xarajatlar sezilarli qisqarib, 1,3 trillion so'm mablag' tejaladi. Shuningdek, ro'yxatga olish jarayonlari oddiy va shaffof tarzda tashkil etiladi. Savollarning soni avval rejalashtirilgan 328 tadan 71 taga qisqartirildi.
Ro'yxatga olish natijasida Yevropa statistiklar konferensiyasining 2020-yildagi tavsiyalari asosida 38 million aholining tarkibi va migratsiyasi, oilaviy holati, faoliyat turi, daromad manbalari to'g'risida yagona ma'lumotlar bazasi shakllantiriladi.
Mamlakatimizdagi qishloq xo'jaligi yerlaridan foydalanish holati, chorva mollari va parrandalar soni aniqlanadi. Bu orqali qishloq xo'jaligiga yo'naltirilayotgan yillik 25,6 trillion so'm, jumladan, 2,2 trillion so'm byudjet mablag'larining samaradorligi, sohadagi xizmatlar hajmi va oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash uchun zarur ma'lumotlar to'plami yaratiladi.
Ro'yxatga olish jarayonlarini samarali amalga oshirish uchun "mahalla yettiligi" maxsus o'quv dasturi asosida tayyorlanadi va rag'batlantiriladi. Buning uchun Jahon banki ko'magida amalga oshirilayotgan statistika tizimini mustahkamlash loyihasining mablag'lari yo'naltiriladi.
Shuningdek, ommaviy axborot vositalari, ijtimoiy tarmoqlar orqali keng targ'ibot ishlari yo'lga qo'yiladi. Maxsus ko'rsatuv va videoroliklar namoyish etilib, fuqarolarning xabardorligi oshiriladi.
Umuman, mazkur tadbirlar aholi va qishloq xo'jaligining real ko'rsatkichlarini aniq belgilash, davlat dasturlarini maqsadli hamda samarali amalga oshirish uchun muhim ahamiyatga ega bo'ladi.
Davlatimiz rahbari taqdim etilgan takliflarni ma'qullab, aholi va qishloq xo'jaligini ro'yxatga olish tadbirlarini tizimli va sifatli amalga oshirish bo'yicha mutasaddilarga ko'rsatmalar berdi.