8-iyun kuni Slovakiya Bosh vaziri uch kunlik rasmiy tashrif bilan O'zbekistonga keladi
TOSHKENT, 8-iyun. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Slovakiya Bosh vaziri Robert Fitso 8-10-iyun kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo'ladi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, tashrif dasturiga muvofiq, Toshkent shahrida oliy darajadagi muzokaralar bo'lib o'tadi, O'zbekiston-Slovakiya ko'p qirrali hamkorligini yana-da rivojlantirish masalalari muhokama qilinadi.
Ustuvor yo'nalishlar – savdo, investitsiya va innovatsiyalar, qishloq xo'jaligi, sanoat, energetika, turizm sohalarida sheriklikni kengaytirishga alohida e'tibor qaratiladi. Tashkillashtirilgan mehnat migratsiyasi, madaniy-gumanitar va ta'lim sohalaridagi hamkorlik masalalari ko'rib chiqiladi. Xalqaro ahamiyatga molik masalalar, jumladan, ko'p tomonlama maydonlarda o'zaro qo'llab-quvvatlash yuzasidan fikr almashiladi.
Yetakchilarning uchrashuvi yakunida O'zbekiston bilan Slovakiya o'rtasidagi o'zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan hujjatlar imzolanishi ko'zda tutilgan.