O'zbekiston va Rossiya Prezidentlari ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalarini muhokama qildilar
May 10, 2025. 10:04 • 47 soniya
TOSHKENT, 10-may. /"Dunyo" AA/. Kecha Moskva shahridagi tadbirlar doirasida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning uchrashuvi bo'lib o'tdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, cuhbat avvalida davlat rahbarlari G'alabaning 80 yilligi munosabati bilan bir-birini samimiy qutladilar.
O'zbekiston-Rossiya keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlash, shu jumladan Rossiya Prezidentining o'tgan yil may oyidagi O'zbekistonga tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko'rib chiqildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik sur'atini saqlab qolishga qaratilgan muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni qabul qilish muhim ekani ta'kidlandi.
Iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlaridagi loyihalarni tayyorlash va amalga oshirishni jadallashtirish, shuningdek, hududlar o'rtasidagi kooperatsiya aloqalarini rag'batlantirishga alohida e'tibor qaratildi.
Gumanitar almashinuvlar, eng avvalo, madaniyat, san'at, fan va ta'lim sohalarida samarali bo'layotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O'zbekiston va Rossiya yetakchilari xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.