O'zbekiston va Mo'g'uliston Prezidentlari ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuv chog'ida samarali muzokaralar yakunlarini sarhisob qildilar
Iyun 24, 2025. 20:25 • 3 daq
TOSHKENT, 24-iyun. /"Dunyo" AA/. Bugun ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Mo'g'uliston Prezidenti Uxnaagiyn Xurelsux o'tkazilgan muzokaralar natijalariga doir fikrlarini bayon qildilar, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, O'zbekiston Prezidenti o'z nutqining boshida do'st Mo'g'uliston xalqini yaqinlashib kelayotgan milliy bayram - Xalq inqilobi kuni bilan samimiy muborakbod etdi.
- Mo'g'ulistonlik do'stlarimizning ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishdagi e'tiborga loyiq muvaffaqiyatlari va yutuqlaridan chin dildan xursandmiz, sizning tinchliksevar tashqi siyosatingizni to'la qo'llab-quvvatlaymiz, - dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Bugungi kunda Mo'g'uliston iqtisodiyoti barqaror yuqori o'sish sur'atlarini ko'rsatayotgani ta'kidlandi. Mamlakatda sanoat tarmoqlari, qishloq xo'jaligi, infratuzilma modernizatsiya qilinmoqda. Qoraqurum shahrini keng ko'lamli rekonstruksiya qilish ishlari boshlangan. Izchil, pragmatik va faol siyosat tufayli mamlakatning xalqaro nufuzi oshmoqda.
O'zbekiston Prezidentining Mo'g'ulistonga ilk tashrifi ikki mamlakat o'rtasidagi do'stlik va ko'p qirrali hamkorlik munosabatlari rivojida tarixiy voqea bo'lgani alohida qayd etildi.
Davlatimiz rahbari tashrifning asosiy natijalaridan biri sifatida O'zbekiston-Mo'g'uliston hamkorligida yangi bosqichni boshlab beradigan muhim hujjat - Keng qamrovli sheriklik to'g'risidagi qo'shma deklaratsiya imzolanganini ta'kidladi.
Muzokaralar davomida amaliy hamkorlikning barcha asosiy masalalari va istiqbolli yo'nalishlari atroflicha ko'rib chiqilgani, kelajakka mo'ljallangan aniq vazifa va rejalar belgilab olingani aytildi.
2024-yilda Toshkentda bo'lib o'tgan sammitdan so'ng barcha yo'nalishlarda aloqalar faollashgani qayd etildi. Joriy yil fevral oyida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig'ilishi samarali o'tkazildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Shanxay hamkorlik tashkiloti va boshqa ko'p tomonlama tuzilmalar doirasida yaqin hamkorlik va o'zaro qo'llab-quvvatlashni davom ettirishga kelishib olindi.
O'zbekiston Prezidentining so'zlariga ko'ra, muzokaralarda asosiy e'tibor iqtisodiy hamkorlikka qaratildi. Yaqin yillarda tovar ayirboshlash hajmini, eng avvalo, xaridorgir mahsulotlar nomenklaturasi va hajmini kengaytirish orqali bir necha barobar oshirish vazifalari belgilandi. Ulan-Batorda ko'rgazma zaliga ega bo'lgan O'zbekiston savdo uyi ochilishi bu ishlar uchun amaliy asos bo'lishi ta'kidlandi.
Tashrif arafasida O'zbekiston va Mo'g'uliston tadbirkorlarining biznes forumi va uchrashuvlari muvaffaqiyatli o'tkazilgani, yangi shartnoma va bitimlar imzolangani mamnuniyat bilan qayd etildi. Davlat rahbarlari bundan buyon ham tadbirkorlik uchun barcha sharoitlarni yaratish va ularning ishbilarmonlik tashabbuslarini har tomonlama qo'llab-quvvatlashga kelishib oldilar.
Shu munosabat bilan imtiyozli savdo va investitsiyalarni o'zaro himoya qilish to'g'risidagi bitimlarni eng qisqa muddatlarda qabul qilishga kelishildi.
Bundan tashqari, muzokaralar chog'ida ikki mamlakat iqtisodiyotlari bir-birini samarali to'ldirishi mumkin bo'lgan tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasining aniq yo'nalishlari belgilab olindi.
Jumladan, mineral resurslarni qazib olish va qayta ishlash, qishloq xo'jaligi, chorvachilik, yengil sanoatda hamkorlik, jumladan, jun, terini chuqur qayta ishlash va ko'plab boshqa yo'nalishlarda loyihalarni amalga oshirish nazarda tutilmoqda.
Dengizga chiqish imkoniyati bo'lmagan mamlakatlar sifatida ekspertlarni keng jalb qilgan holda samarali transport yo'nalishlarini birgalikda rivojlantirishga kelishib olindi. Joriy yilning kuzidan poytaxtlar o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri aviaqatnovlar yo'lga qo'yilishi qayd etildi.
Madaniyat, ta'lim va turizm sohalarida faol almashinuvlarni davom ettirishga kelishildi. Shu kunlarda Ulan-Batorda O'zbekiston madaniyati kunlari, ikki mamlakat sayyohlik tashkilotlarining uchrashuvlari o'tkazilmoqda.
Tomonlar muntazam ravishda o'zaro konsertlar, ko'rgazmalar, kino namoyishlari uyushtirish, festivallarda ishtirok etishga kelishib oldilar.
Shuningdek, davlatimiz rahbari ajratilayotgan kvotalar doirasida mo'g'ulistonlik yoshlarning O'zbekistondagi yetakchi oliy ta'lim muassasalarida ta'lim olishini qayta yo'lga qo'yishga tayyorligini bildirdi.
Erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarni o'z vaqtida va sifatli amalga oshirish uchun ikki mamlakat hukumatlari tomonidan keng qamrovli "yo'l xaritasi" qabul qilinishi ta'kidlandi.
So'zining yakunida davlatimiz rahbari Mo'g'uliston Prezidentini rasmiy tashrif bilan O'zbekistonga kelishga taklif etganini ma'lum qildi.