May 01, 2025. 22:02 • 3 daq
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, buni hududga xorijiy sayyohlarning tashrifi yetti-sakkiz yil oldingi davrga nisbatan 30 barobar ko'payganida ham ko'rish mumkin. Sohadagi o'zgarishlar hisobiga viloyat turizm xizmatlari eksporti 2017-yildagi 7 million dollardan o'tgan yilda 380 million dollarga yetdi.
Sir emas, ilgari hudud turizmi haqida gapirilganda ko'pchilik faqat Ichan qal'ani hayoliga keltirar edi. Keyingi vaqtlarda bu boradagi qarashlar butunlay o'zgardi. Sayyohlar uchun qirqdan ortiq turistik yo'nalishlar ishlab chiqildi va ularning umumiy soni yuztaga yetdi.
Endi bu yerda yana bir noyob majmua – "Arda Xiva" bor. Uning ochilishi Xorazm viloyatiga Prezident tashrifining muhim voqeasi bo'ldi.
Majmua qadim kent ichra yana bir betakror shaharni eslatadi. Mazkur maskan o'zida tarix va bugunni uyg'unlashtirgan me'moriy yechimi bilan noyob loyiha sanaladi.
"Arda Xiva" hududdagi 25 gektarlik past unumli, sho'rxok maydonda qurildi. Uning bir tomoni 150 gektarlik G'ovuk ko'lga tutashib ketgani, bu maydonlarda esa yashil hududlar tashkil etilayotgani loyihani sayyohlar uchun yana-da jozibador ko'rsatishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari majmua bo'ylab yurib, bunyodkorlik ishlarini ko'zdan kechirdi. Hunarmandchilik, badiiy va amaliy san'at ko'rgazmalari hamda bozor rastalarini tomosha qildi.
Bu yerda sayyohlarga xizmat ko'rsatish uchun barcha qulayliklar yaratilgan. Xususan, qadimiy shahar muhitini aks ettiruvchi binolar, jami ming o'rinli 20 ta mehmonxona qurildi. Ochiq-yopiq akvapark va attraksionlar, uch ming o'rinli amfiteatr va musiqali favvora barpo etildi.
Shuningdek, tarixiy qiyofadagi 11 ta hunarmand uyi, sharqona bozor, "Ko'hna Urganch" muzeyi mehmonlar uchun qiziqarli bo'ladi. Ikki kilometrlik kanalda qayiqda sayr qilish imkoniyati yana bir o'ziga xos yangilik.
Beshta kinoteatr va konsert zali, ko'plab restoranlar, zargarlik markazi, savdo do'konlari va rastalari, suv moto-turizmi joyi hamda avtoturargoh zamonaviy talablarga mos tarzda qurilgan. Hududdagi barcha inshootlar uchun yagona sovitish va isitish tizimi barpo etilgan. Elektr energiyasi ta'minoti uchun quyosh panellari o'rnatilgan.
Majmua yiliga uch million nafar tashrif buyuruvchini qabul qilish imkoniyatiga ega. Bu yerda ikki mingdan ziyod kishi ish bilan ta'minlanadi.
Ichan qal'a tarixiy bo'lsa, "Arda Xiva" Xorazmning zamonaviy "tashrif qog'ozi" bo'ladi.
Davlatimiz rahbari shu yerda xorazmlik yoshlar bilan samimiy muloqot qildi.
- Har qanday zaxira, yerosti boyliklari qachonlardir tugaydi. Lekin bobolarimiz bizga shunday buyuk ma'naviy meros, ulug'vor obidalar qoldirganki, ular asrlar davomida xalqqa xizmat qilib kelayapti. Biz mana shu boylikdan elimiz manfaati yo'lida foydalanishimiz kerak. Ancha ishlar qilindi, lekin hali rejalar ham ko'p. Men bu yo'lda siz, yoshlarga ishonaman. Sizlar baland cho'qqilarni ko'zlab, shunga yarasha bilim olsangiz, zamonaviy kasblarning ustasi bo'lsangiz, yuksak maqsadlarimizga albatta erishamiz, - dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.