O'zbekiston Prezidenti Yangi Toshkentda 55 ming o'rinli stadion qurilishiga tamal toshi qo'yish marosimida ishtirok etdi
Noyabr 11, 2025. 20:00 • 4 daq
TOSHKENT, 11-noyabr. /"Dunyo" AA/. Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun Yangi Toshkentda yirik sport inshooti – zamonaviy futbol stadioni qurilishiga tamal toshi qo'yish marosimida ishtirok etdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, so'nggi besh yilda mamlakatimiz futbol sohasida tub burilish davri bo'ldi. Jumladan, mahalliy chempionatlar tizimi isloh qilinib, bolalar va o'smirlar akademiyalari tashkil etildi, hududlarda 75 ta katta va 302 ta mini stadion faoliyat ko'rsatmoqda.
Ma'lumki, 2017-yilda yurtimizda FIFA va Osiyo futbol konfederatsiyasi talablariga javob beradigan maydonlarning soni atigi 3 ta bo'lgan. Bugun ularning soni 10 tadan oshdi.
Yaqinda Yuqori Chirchiq tumanida zamonaviy Milliy futbol markazi qurib bitkazildi. Futbol maktablarida 65 mingdan ortiq yoshlar mashg'ulotlar o'tkazmoqda. Ushbu maktablarga jahonning nufuzli futbol klublaridan trenerlar, sport tibbiyoti va farmakologiyasi bo'yicha malakali mutaxassislar jalb qilingan.
Futbolchilarni mahalladan boshlab seleksiya qiladigan tizim yaratildi. Bunga alohida imtiyozlar joriy qilinib, 9 mingdan ziyod mahallaning 70 foizida futbol uchun mini maydonchalar tashkil etildi.
Shuningdek, 1,5 mingta maktabning futbol stadionlari ta'mirlanib, 1 milliondan ziyod o'quvchi va mahalla yoshlari qamrab olindi. Yoshlar o'rtasida mahalla, tuman, viloyat va respublika turnirlarini an'anaviy o'tkazish yo'lga qo'yildi.
Musobaqalarda o'zini ko'rsatgan iqtidorli yoshlar futbol maktablariga to'g'ridan-to'g'ri qabul qilinmoqda.
Bu sa'y-harakatlar o'z natijasini bera boshladi.
– Futbol bo'yicha olimpiya terma jamoamiz o'tgan yili Parijdagi olimpiadada ilk bor ishtirok etdi. Tariximizda ilk bor milliy terma jamoamiz kelgusi yilda bo'ladigan jahon chempionati yo'llanmasini qo'lga kiritdi. Ayni kunlarda Qatarda bo'layotgan jahon chempionatida o'n yetti yoshgacha bo'lgan futbolchilarimiz Osiyo chempioni sifatida mamlakatimiz sharafini himoya qilmoqda, – dedi davlatimiz rahbari marosimda.
Bugun dunyoning turli nufuzli klublarida to'p surayotgan 20 nafar futbolchimizning umumiy transfer qiymati 60 million dollardan oshdi. Ayniqsa, o'tgan oydan boshlab hamyurtimiz Abduqodir Husanov Osiyoning eng qimmat futbolchisiga aylangani barchamizga faxr va iftixor bag'ishlaydi.
Bu natijalar so'nggi yillarda yaratilgan imkoniyatlar hisobiga milliy futbol maktabining xalqaro darajada tan olina boshlaganidan dalolat.
– Yaqinda FIFA prezidenti Janni Infantino mamlakatimizga tashrifi davomida O'zbekistonda futbolga e'tibor, yaratilgan infratuzilma, boshqarish tizimidagi islohotlar bilan yaqindan tanishib, ushbu sportdagi tub o'zgarishlarni yuqori baholadi. Janob Infantino samimiy muloqotimiz chog'ida xalqaro futbol hamjamiyatining mamlakatimizga bo'lgan ishonchi tobora ortib borayotgani, O'zbekiston futboli "Osiyo grandlari" darajasida ekanini alohida ta'kidladi, – dedi Prezident.
2-oktyabr kuni FIFA Kengashi yig'ilishida futbol bo'yicha 20 yoshgacha bo'lganlar o'rtasida 2027-yildagi jahon chempionatini O'zbekiston va Ozarbayjonda o'tkazish bo'yicha qaror qabul qilindi.
Ushbu jahon chempionati doirasidagi o'yinlar ikki mamlakatdagi 3 tadan stadionda o'tkaziladi. Jahon chempionatlarining final va yarim final o'yinlari sig'imi 50 mingdan ko'p bo'lgan stadionda o'tkazilishi FIFA talablaridan biri hisoblanadi.
– Shu bois, mamlakatimiz futboli uchun muhim loyiha – Yangi Toshkent stadioni qurilishini boshlaymiz. Qiymati 100 million dollarlik ushbu stadion qurilishi uchun nega aynan Yangi Toshkent hududi tanlandi? Sababi Yangi Toshkent kelajakda mamlakatimizning yangi imkoniyatlar va ilg'or g'oyalar markaziga aylanadi, – dedi davlatimiz rahbari.
Yangi Toshkent hududidagi barcha loyihalar zamonaviy me'morchilik va milliy qadriyatlar uyg'unligida ekologik va "aqlli boshqaruv"ga asoslanib barpo etilmoqda. Shu umumiy konsepsiya asosida quriladigan yangi stadion ham tabiat bilan uyg'un bo'ladi hamda "yashil energiya", "aqlli boshqaruv" va "qulay muhit" tamoyillariga asoslanadi.
Yangi Toshkent stadioni FIFAning barcha talablariga mos ravishda barpo etiladi hamda Osiyodagi eng yirik va zamonaviy infratuzilmaga ega futbol maydonlaridan biri bo'ladi.
Bu inshoot nafaqat 2027-yilgi 20 yoshgacha bo'lganlar o'rtasidagi jahon chempionati uchun, balki butun o'zbek futboli va yoshlar sportining kelgusi o'n yillik rivoji uchun xizmat qilishi ta'kidlandi.
Qayd etish lozim, mamlakatimizning yoshlar o'rtasidagi jahon chempionatiga mezbonlik qilishi xalqaro hamjamiyatning O'zbekistonga bo'lgan ishonchi va hurmatining yana bir ifodasidir.
Shu munosabat bilan chempionatga tayyorgarlik bo'yicha alohida davlat dasturi qabul qilinishi aytildi. Infratuzilma, transport, mehmonxona, tibbiy xizmat va volontyorlik tizimlari bo'yicha mas'ul vazirliklarga aniq vazifalar belgilab beriladi.
– Yangi Toshkent stadioni uchun hozir biz qo'yadigan tamal toshi – bugungi mehnatimizning va ertangi g'alabalarimizning asosidir. Ishonamanki, bu ulkan inshoot yoshlar uchun ilhom, xalqimiz uchun iftixor ramzlaridan biri bo'lib, yurtimizdagi millionlab futbol muxlislariga katta sovg'a bo'ladi, – dedi Prezident.