O'zbekiston Prezidenti: Malakali kasbiy tayyorgarlik - davlat rivojining asosi
TOSHKENT, 2-may. /"Dunyo" AA/. Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun Urganch shahrida barpo etilgan Kasbiy ko'nikmalar mintaqaviy markazini borib ko'rdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, majmua Koreya xalqaro hamkorlik agentligi – KOICAning 9 million dollarlik grant mablag'lari hisobidan qurilgan. Zamonaviy kasblar uchun zarur jihozlar, simulyatsion  uskunalar keltirib o'rnatilgan. Bu yerda avtomobillarga texnik xizmat ko'rsatish, payvandchilik, yuk ko'tarish mashinistligi, elektron va maishiy texnika ta'miri, mebelsozlik, sartaroshlik va kosmetologiya, mobilografiya hamda mehmonxona xizmati kabi 10 ta talab yuqori mutaxassislik o'rgatiladi.
Buning uchun qariyb 2 gektar hududda zamonaviy o'quv binolari, amaliy mashg'ulot xonalari, 64 o'rinli yotoqxona va boshqa yordamchi inshootlar qurilgan. Muassasa yiliga 300 nafar tinglovchini 6 oylik kasbiy tayyorgarlik kurslarida o'qitish imkoniyatiga ega.
Prezident o'quv-mashg'ulot xonalarini kirib ko'rdi. Mehmonxona yo'nalishida saboq olayotgan yoshlar bilan samimiy suhbatlashdi.
– Urganch aeroportini Inchon aeroporti bilan sheriklikda dunyo darajasiga olib chiqamiz. Katta turizm markazlari, mehmonxonalar qurayapmiz. Endi xorijiy turistlar ko'p kelishi uchun xizmat ham xalqaro darajada bo'lishi kerak. Ular tariximiz, tabiatimiz uchun keladi, servis yaxshi bo'lsa, xursand bo'lib ketadi. Bunda ko'p narsa xizmat ko'rsatuvchilarning muomalasi, etikasi, saviyasiga bog'liq. Shuning uchun bu imkoniyatdan foydalanib, kasbni yaxshi o'rganing. Kelgusida o'zingiz ham tadbirkor bo'lishga harakat qiling, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Markazda Migratsiya agentligi hamda Koreyaning Hyundai va Germaniyaning SBH West bilan hamkorlikda elektromobillarga xizmat ko'rsatish ixtisosligi ham yo'lga qo'yilgan. Bu esa ichki va tashqi mehnat bozori talablariga mos kadrlar yetishtirish imkonini beradi.
Xalqaro hamkorlik keng yo'lga qo'yilgan. Joriy yil yanvar oyida markazning boshqaruv xodimlari Koreya Respublikasida 2 haftalik o'quv kurslarini tamomlab qaytgan. Ayni paytda esa ushbu mamlakatda 20 nafardan ziyod o'qituvchi va murabbiylar malaka oshirmoqda.
Davlatimiz rahbari malakali kasbiy tayyorgarlik sanoatlashtirish, umuman, davlat rivojining asosi ekanini ta'kidladi. Amaliyot uskunalaridan samarali foydalanish, dars smenalarini oqilona tashkil etib, ko'proq yoshlarni o'qitish bo'yicha ko'rsatmalar berildi.