O'zbekiston Prezidenti temir yo'llarni rivojlantirish chora-tadbirlari bo'yicha taqdimot bilan tanishdi
May 27, 2025. 21:39 • 2 daq
TOSHKENT, 27-may. /"Dunyo" AA/. Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun temir yo'llarni rivojlantirish chora-tadbirlari bo'yicha taqdimot bilan tanishdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, O'zbekiston Prezidentining 2023-yil 10-oktyabrdagi qaroriga muvofiq, bu soha tubdan isloh qilinmoqda. "O'zbekiston temir yo'llari" aksiyadorlik jamiyati tarkibiy jihatdan o'zgartirilib, nosohaviy bino, yondosh yer va ortiqcha vazifalar qisqartirildi. Natijada ilgari zarar bilan ishlagan kompaniya o'tgan yili 47 milliard so'm sof foyda bilan chiqdi. "Temiryo'lkargo" kompaniyasi tashkil etilgach, yuk vagonlaridan foydalanish samaradorligi 2 karra oshdi.
Lekin hali imkoniyatlar ko'p. Taqdimotda soha infratuzilmasini rivojlantirish va daromadni oshirish vazifalari ko'rsatib o'tildi.
Xususan, tranzit yuklarini tashish quvvatidan to'liq foydanilmayapti. Buni kelgusi yillarda 40 foizga oshirish orqali daromadni 2 karra ko'paytirish mumkin.
Masalan, ilk bor Xitoy – Turkiya yo'nalishi bo'yicha yuk poyezdlari qatnovi yo'lga qo'yildi. Yurtimizda yangi poyezdlar olib kelinib, qatnovlar yildan yilga ko'paymoqda. Shu bois temir yo'l infratuzilmasi o'tkazuvchanligini izchil oshirib borish zarurligi ta'kidlandi.
Bu masala, ayniqsa, Toshkent atrofida dolzarb. Hozir tashqi yuklarning 70 foizi "Chuqursoy" stansiyasi orqali tashilmoqda. Ba'zan bunga bir necha kun vaqt sarflanib, ortiqcha xarajat va navbatga sabab bo'layapti.
Shu bois yuk stansiyalarini poytaxt hududidan tashqariga chiqarish, Yangiyo'l tumani va Yangi Toshkent yaqinida yirik stansiyalar barpo etish taklif qilinmoqda. Shuningdek, poytaxtimizni aylanib o'tuvchi "Ozodlik – Yangiyer" temir yo'li qurilishi ko'zda tutilgan. Natijada Farg'ona vodiysi bilan boshqa viloyatlar o'rtasidagi yuk tashuvlari Toshkent shahriga kirmasdan amalga oshiriladi.
Yangi loyihalardan yana biri Samarqand – Urgut yo'lidir. Hozirda ishlar boshlanib, 7 kilometr temir izlar yotqizilgan. Bu yo'nalish uzunligi jami 54 kilometr bo'lib, 2 ta vokzal, "Urgut" iqtisodiy zonasida 2 ta yuk stansiyasi quriladi.
Vokzallarga kirib-chiqish tartibi, xizmatlar sifati masalalariga ham to'xtalib o'tildi. Yo'lovchilar harakatiga qulaylik yaratish, turistlar uchun sharoitni yaxshilash, avtoturargohlarni kengaytirish vazifalari qayd etildi.