O'zbekiston Prezidenti Toshkent shahri Chilonzor tumanidagi sanoat hududida amalga oshirilayotgan loyihalar bilan tanishdi
Iyul 10, 2025. 21:03 • 2 daq
479
TOSHKENT, 10-iyul. /"Dunyo" AA/. Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun poytaxtimizning Chilonzor tumanidagi sanoat hududida amalga oshirilayotgan loyihalar bilan tanishdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
O'zbekiston yetakchisi matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, mazkur hudud Beshqo'rg'on va Tirsakobod mahallalari hududida joylashgan bo'lib, 320 gektar maydonni egallagan. Kichik sanoat zonasi maqomidagi ushbu majmua Prezidentning 2023-yil 3-iyuldagi qarori asosida tashkil etilgan. Unga muvofiq, transport, muhandislik-kommunikatsiya va yo'l infratuzilmasining yaxshilangani sanoat va tadbirkorlik rivojiga zamin yaratdi.
Bu yerda xalqaro standartlarga muvofiq energiya tejamkor, ekologik xavfsiz ishlab chiqarish quvvatlari barpo etildi. Hozirgi kunda bunday korxonalar soni 531 taga yetdi. Ularda yaratilgan ish o'rinlari soni esa 20 mingtaga yaqinlashdi. Yillik ishlab chiqarish salohiyati ham kam emas – 6 trillion 800 million so'm. Joriy yilda hududdagi 50 ta korxonada 180 million dollarlik mahsulot eksport qilinadi. Ilgari Chilonzorda hech qachon bunday ko'rsatkichlar bo'lmagan.
Davlatimiz rahbari ushbu hududdagi "Tarleplast" korxonasida bo'lib, ishlab chiqarish jarayonini ko'zdan kechirdi.
Ushbu loyihaning umumiy qiymati 25 million dollar. Korxonaga Yevropaning yetakchi kompaniyalaridan 12 turdagi zamonaviy uskunalar keltirib o'rnatilgan. Natijada bu yerda yiliga 90 ming tonna temir quvur va po'lat profillar ishlab chiqarish imkoni yaratildi. Bu mahsulotlarni pulga chaqqanda 900 milliard so'm degani. Korxonada 120 ga yaqin kishi doimiy ish bilan ta'minlandi.
Ahamiyatlisi, yuqori bosimga va tashqi ta'sirlarga chidamli quvurlar turi, hajmi va narxi bo'yicha raqobatbardosh. Buning tasdig'ini o'tgan yili 4 million dollarlik mahsulot Rossiya, Qozog'iston, Tojikiston va Qirg'iziston kabi mamlakatlarga eksport qilinganida ham ko'rish mumkin. Endi sotuv geografiyasini yana-da kengaytirish mo'ljallangan.
Davlatimiz rahbari mazkur industrial hududda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar ko'rgazmasini ko'zdan kechirdi. Yaqin istiqboldagi sanoat loyihalari taqdimot qilindi.
Jumladan, ko'p qavatli ishlab chiqarish binosi va monomarkaz tashkil etilishi ko'zda tutilgan. Buning natijasida hududda yana 100 ta yangi loyiha amalga oshiriladi, qo'shimcha 3 mingta ish o'rni yaratiladi. Loyihalar qurilish, farmatsevtika, elektrotexnika, poligrafiya, avtomobilsozlik, tikuv-trikotaj va qandolatchilik kabi yo'nalishlarni qamrab olgan.
Prezidentimiz tadbirkorlar bilan suhbatlashdi. Qo'shilgan qiymatli mahsulotlar tayyorlash, ish o'rinlarini ko'paytirish hamda xizmatlarni rivojlantirish bo'yicha ko'rsatmalar berildi.