O'zbekiston Prezidenti Ozarbayjonning Shusha shahrida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi
Iyul 05, 2024. 21:58 • 2 daq
TOSHKЕNT, 5-iyul. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun Turkiy davlatlar tashkilotining norasmiy sammitida ishtirok etish uchun Shusha shahriga keldi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma’lumotiga ko'ra, O'zbekiston yetakchisini bu yerda Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev kutib oldi.
TDT ishtirokchi mamlakatlari delegatsiyalari rahbarlari Ozarbayjon Prezidenti hamrohligida Shusha shahrida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Shusha "Qorabog' durdonasi", "Kavkaz san’ati markazi" va "ozarbayjon musiqasi beshigi" nomlari bilan ma’lum. Shahar bir qator taniqli fan, madaniyat va san’at arboblari vatanidir. 2021-yildan buyon Shusha Ozarbayjonning madaniy poytaxti hisoblanadi, 2023-yilda esa turkiy dunyo madaniy poytaxti deb e’lon qilingan.
Joriy yilda Xiva shahri va Shusha shahri o'rtasida birodarlik aloqalari o'rnatildi.
Oliy martabali mehmonlar Shushada o'ttiz ikki yil ichida birinchi marta qurilgan turar joy majmuasiga tashrif buyurdilar. 23 ta binodan iborat uy-joy majmuasining umumiy maydoni qariyb 8 gektarni tashkil etadi.
So'ng yetakchilar 2021-yilda tamal toshi qo'yilgan yangi zamonaviy masjid loyihasi va uni barpo etish jarayoni bilan tanishdilar.
Ozarbayjon rahbari mehmonlarga shahar infratuzilmasini rivojlantirish bo'yicha amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusidagi rejalar haqida so'zlab berdi.
Prezidentlar, shuningdek, XIX asrda Shushada qurilgan birinchi masjid – Gavhar Og'a masjidini ziyorat qildilar. Mehmonlar bu yerda amalga oshirilgan restavratsiya ishlarining natijalariga yuqori baho berdi.
O'zbekiston Prezidentining Ozarbayjonga amaliy tashrifi davom etmoqda. TDT norasmiy sammitining asosiy tadbirlari ertaga, 6-iyul kuni bo'lib o'tadi.