May 01, 2025. 16:37 • 2 daq
Xonqa tumanida ham avvaldan mebelsoz ustalar ko'p. Hozirgi kunda bu yo'nalishda 140 dan ziyod tadbirkor, 500 dan ortiq xonadonda kichik ustaxonalar bor. Shu paytgacha ularning ko'pchiligi tor joylarda, noqulay sharoitlarda ishlardi.
Shu bois 10 gektar yer ajratilib, mebel mahsulotlarini klaster usulida ishlab chiqarish, ko'rgazma va savdo obyektlarini o'z ichiga olgan kichik sanoat zonasi barpo etildi. Bu yerda 10 million dollarlik 61 ta korxona faoliyat boshlamoqda. 650 kishi ish bilan ta'minlandi.
Korxonalarda Germaniya, Italiya, Shveysariya, Turkiya, Xitoy kabi davlatlardan keltirilgan zamonaviy dastgohlar o'rnatilgan. Yiliga 108 milliard so'mlik uy, ofis, mehmonxona, restoran, savdo va ijtimoiy muassasalar uchun mebellar ishlab chiqarish quvvati yaratilgan.
Prezidentimiz ustaxonalardagi ish jarayonini ko'zdan kechirdi. Xorazm viloyatida qurilish ko'lami oshgani, ko'plab uy-joylar, mehmonxonalar, bino va inshootlar barpo etilayotganidan unumli foydalanib, korxonalar uchun buyurtmalar shakllantirish, yangi turdagi mahsulotlarni mahalliylashtirish zarurligini ta'kidladi.
Mebelsozlik kichik sanoat zonasida dizayner va texnologlar tayyorlash bo'yicha o'quv markazi tashkil qilingan. Unga Turkiyadan malakali mutaxassislar jalb etilgan.
Ular bilan muloqotda mebellar sifatini ta'minlash, yoshlarning bu bo'yicha tajribasini oshirish haqida so'z yuritildi.
Bu yerda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar tashqi bozorlarga ham yo'naltirilishi ko'zda tutilgan. 3 million dollarlikdan ziyod eksport qilinishi mo'ljallangan.
Yana bir muhim jihati, sanoat zonasida energiya samaradorlikka e'tibor qaratilgan. Korxonalarning barchasiga quyosh panellari o'rnatilgan.
Davlatimiz rahbari shou-rumda mahsulot namunalarini ko'zdan kechirdi, ularning sifatini va dizaynini yuqori baholadi.
Xorazm viloyatida mebel ishlab chiqarish bilan 300 dan ortiq korxona shug'ullanadi. Sohadagi yakka tartibdagi tadbirkorlar 200 dan ortiq, 1 ming 300 dan ziyod aholi o'zini o'zi band qilgan.