O'zbekiston Prezidenti Yaponiya tashqi ishlar vazirini qabul qildi
TOSHKENT, 27-avgust /"Dunyo"AA/. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo'lib turgan Yaponiya tashqi ishlar vaziri Takesi Ivaya boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Yaponiya Bosh vaziri Sigeru Isibaning samimiy salomi va O'zbekiston Mustaqilligi kuni munosabati bilan tabriklarini yetkazdi.
Uchrashuvda O'zbekiston-Yaponiya strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko'p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Faol muloqotlar davom etayotgani va amaliy hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Bugun o'tkazilgan ikki mamlakat tashqi ishlar vazirlarining Strategik muloqoti birinchi yig'ilishining samarali natijalari yuksak baholandi.
Tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda, Yaponiyaning yetakchi kompaniyalari ishtirokida yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. 17-avgust kuni Osaka shahrida "EXPO 2025" butunjahon ko'rgazmasi doirasida bo'lib o'tgan O'zbekiston milliy kuni muvaffaqiyatli o'tkazildi.
Siyosiy muloqotni chuqurlashtirish, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy-texnik va madaniy-gumanitar hamkorlikning aniq loyihalarini ilgari surishga alohida e'tibor qaratildi.
O'zbekiston-Yaponiya markazi faoliyatini kengaytirish va kelgusida uning negizida Yaponiyaning yetakchi universitetlari ishtirokida qo'shma universitet tashkil etish rejalari qo'llab-quvvatlandi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar, shu jumladan "Markaziy Osiyo + Yaponiya" formatidagi bo'lajak sammitni o'tkazish yuzasidan ham fikr almashildi.