O'zbekiston Prezidenti: Meva-sabzavotchilikda Parkentning imkoniyatlari katta
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, 15 million dollarlik investitsiya hisobidan tashkil etilgan mazkur zamonaviy loyiha doirasida yiliga 5 ming tonna meva-sabzavot qayta ishlanadi. Toshkent viloyatidan tashqari Samarqand va Farg'onadan ham mahsulotlar keltiriladi.
Korxonaga Yaponiya, Germaniya, Belgiya, Xitoyda ishlab chiqarilgan zamonaviy uskunalar o'rnatilgan. Bu mahsulot sifati va raqobatbardoshligini ta'minlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Korxonada 180 ta doimiy ish o'rni yaratilgan, ular o'rtacha 7 million so'mgacha oylik maosh olyapti.
Bu yerda tayyorlangan mahsulotlar Xitoy, Janubiy Koreya, Yaponiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Yevropa va MDH mamlakatlariga eksport qilinadi.
Davlatimiz rahbari korxonadagi ish jarayonini ko'zdan kechirib, xodimlar bilan suhbatlashdi.
– Meva-sabzavotchilikda Parkentning imkoniyatlari katta. Texnologiya olib kelib, jahon bozoriga sarxil va qurutilgan mevalarni eksport qilish salohiyatimiz bor. Birgina Yaponiyani olsak, O'zbekiston mahsulotlariga qiziqish yuqori. Faqat mevalarni yaxshi parvarishlab, sifatli yetkazib berish zarur. Bunday korxonalarni rivojlantirsak, shu tarmoqning o'zidan bir necha milliard dollar daromad olish mumkin, – dedi O'zbekiston Prezidenti.
Shu yerda Toshkent viloyatining eksportbop qishloq xo'jaligi mahsulotlari ko'zdan kechirildi. O'tgan yili viloyatdan 130 million dollarlik meva-sabzavot mahsulotlari eksport qilingan. Lekin hudud tabiati va salohiyatiga nisbatan bu kam.
Sohada eksport qiluvchi korxonalarni qo'llab-quvvatlash maqsadida 7 turdagi moliyaviy yordam va 3 xil soliq imtiyozlari hamda preferensiyalar joriy etilgan. Toshkent viloyatida meva-sabzavotni qayta ishlovchi 175 ta korxona bo'lib, qayta ishlash darajasi yil sayin ortmoqda. Joriy yilda eksport ko'rsatkichini jadal oshirish rejalashtirilgan.