O'zbekiston Prezidentiga Toshkent shahrida energiya ta'minotini yaxshilash rejalari bo'yicha axborot berildi
Avgust 08, 2025. 22:18 • 2 daq
TOSHKENT, 8-avgust. /"Dunyo" AA/. Bugun O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Toshkent shahrida energetika tizimining barqarorligini ta'minlash chora-tadbirlari bo'yicha axborot berildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, poytaxtimizda aholi soni ham, bunyodkorlik ko'lami ham oshib bormoqda. Bir yil ichida 12 mingta yangi quvvat, savdo va servis majmualari ishga tushdi. Odamlarning turmush tarzi yaxshilanib, maishiy texnikalardan foydalanish ko'payyapti.
Bularning barchasi energiyaga talabni oshiradi. Shuni hisobga olib, oxirgi ikki yilda Toshkentda elektr ta'minotini yaxshilash uchun 2 trillion 800 milliard so'm yo'naltirilgan. 36 ta podstansiya, 665 ta transformator, 2 ming kilometrdan ziyod tarmoq yangilangan.
Lekin hali qilinadigan ishlar ko'p. 46 ta podstansiya va 207 ta transformator ortiqcha yuklama bilan ishlayapti. Yil boshidan beri poytaxtimizda elektr iste'molchilari yana 40 mingtaga ko'paygan, talab 6 foiz o'sgan.
Shu bilan birga, ilgari yozdagi jazirama kunlar davomiyligi bir haftadan oshmagan bo'lsa, bu yil 20 kungacha cho'zilgan. Oqibatda iyul oyida Toshkent shahrida iste'mol miqdori 900 million kilovatt-soatdan oshgan.
Bu omillar modernizatsiya jarayonlarini izchil davom ettirishni talab qiladi. Taqdimotda energetika vaziri poytaxtimizdagi har bir tuman va mahallalar kesimida rejalarni bayon qildi.
Unga ko'ra, bu yil birinchi bosqichda 374 kilometr tarmoq, 11 ta podstansiya, 62 ta transformatorni yangilash ko'zda tutilgan. Kelasi yil yana 788 kilometr tarmoq, 35 ta podstansiya va 145 ta transformator modernizatsiya qilinadi. Jumladan, mahallalardagi transformator va tarmoqlar ta'mirlanib, yangilari o'rnatiladi.
Prezidentimiz kuz-qish mavsumiga oz fursat qolganiga e'tibor qaratib, bu yilgi rejani 1 noyabrgacha yakunlash zarurligini ta'kidladi.
So'nggi yillarda barcha hududlarda generatsiya ko'paytirib borilmoqda. Shu bilan birga, sanoat korxonalarini muqobil energiya tizimiga o'tkazish choralari ko'rilmoqda. Xususan, 2027-yilgacha yirik korxonalar va turizm maskanlarida 752 megavattli quyosh stansiyasi hamda 812 megavattli saqlash quvvatlarini tashkil etish rejalashtirilgan.
Mutasaddilar atom energetikasi yo'nalishidagi ishlar haqida ham axborot berdi.
Ma'lumki, yurtimizda kichik quvvatli atom elektr stansiyasi qurish bo'yicha ish olib borilmoqda. Bo'lajak stansiyaning har bir bosqichi – loyihalashtirishdan to bitgunga qadar Xalqaro atom energiyasi agentligining qat'iy nazorati ostida bo'ladi, eng ilg'or xavfsizlik talablari tatbiq etiladi.
Prezidentimiz rejadagi inshootlarni sifat va muddatga amal qilgan holda ishga tushirib, barqaror energiya quvvatlarini yaratish bo'yicha ko'rsatmalar berdi. Vazirlar Mahkamasiga energiya samaradorlikni oshirish masalasini har hafta muhokama qilib borish topshirildi.