O'zbekiston va Ozarbayjon Prezidentlari telefon orqali muloqot chog'ida ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalarini muhokama qildilar
Aprel 26, 2025. 13:19 • 53 soniya
TOSHKENT, 26-aprel. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev bugun bo'lib o'tgan telefon orqali muloqotda O'zbekiston bilan Ozarbayjon o'rtasidagi do'stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, o'tgan yil avgust oyida Ozarbayjon Prezidentining O'zbekistonga davlat tashrifi yakunida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari diqqat markazida bo'ldi.
Iqtisodiy kooperatsiya yili doirasida samarali ishlar olib borilayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmi yil boshidan buyon 20 foizga oshdi. Avtomobilsozlik, to'qimachilik, elektrotexnika, energetika, qishloq xo'jaligi, turizm va boshqa sohalardagi loyihalar faol bosqichga kirgan.
Birgalikda boy madaniy-gumanitar almashinuv dasturi amalga oshirilmoqda.
Joriy yilda o'tkazilishi rejalashtirilgan oliy darajadagi sammitlarga puxta tayyorgarlik ko'rish, jumladan, Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig'ilishi, hududlar va rektorlar forumlari, madaniy tadbirlarni o'tkazish muhimligi qayd etildi.
Yetakchilar mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashdilar, bo'lajak ko'p tomonlama, shu jumladan Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi tadbirlar rejasini ko'rib chiqdilar.