Sirdaryo viloyatida agrosanoatni rivojlantirish imkoniyatlari ko'rsatib o'tildi
TOSHKENT, 5-may. /"Dunyo" AA/. Prezident Shavkat Mirziyoyev bugun Sirdaryo viloyatida qishloq xo'jaligi sohasidagi ishlarni yangi yondashuvlar asosida tashkil etish bo'yicha yig'ilish o'tkazdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, Sirdaryo viloyati hudud jihatidan kichik bo'lsa-da, aslida, qishloq xo'jaligida katta salohiyatga ega. Asosiy maydonlar daryo va kanallar bo'yida joylashgan, aholisi mehnatkash, barcha infratuzilma qulay.
Yig'ilishda tumanlardagi manzilli o'rganishlar tahlil qilinib, yangi taklif va rejalar ko'rib chiqildi.
Ekinlarni yerlarning tuproq-iqlim xususiyatidan kelib chiqib yetishtirish, cho'l hududlarda g'alla, sabzavot va kartoshka hosildorligini oshirish bo'yicha takliflar bildirildi.
Sug'orish tarmoqlarini ta'mirlab, ikki yilda 20 ming gektar yerni qayta foydalanishga kiritish rejalashtirilmoqda.
Oziq-ovqat loyihalari uchun ham imkoniyatlar ko'p. Jumladan, Oqoltin, Guliston va Boyovut tumanlaridagi 9 ming gektarda 3 ta yirik chorvachilik majmuasini ishga tushirish, 7 ming gektarda yangi texnologiya asosida paxta yetishtirish mo'ljallangan.
Viloyatda 10 ming gektar bog' va tokzor bor. Ularning yarmidan ko'pida nav va agrotexnologiya eskiligi uchun meva-sabzavot xaridorgir emas. Shu bois 2 ming gektar bog'ni yangilab, xorijda eng xaridorgir mevalar yetishtirish, qolganini talabgorlarga taklif etish ko'zda tutilgan.
Shuningdek, bu yil "O'ng tarmoq" tumanlararo kanalining 607 kilometrini rekonstruksiya qilish va raqamli boshqaruvga o'tkazish loyihasi yakunlanadi. Natijada 35-40 foiz suv tejaladi, 27 ming gektarda suv ta'minoti yaxshilanadi.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma'qullab, qishloq xo'jaligida hosildorlik va aholi bandligini ta'minlash, oziq-ovqatga bo'lgan ichki talabni to'liq qoplash, qayta ishlash va eksport quvvatlarini oshirish bo'yicha ko'rsatmalar berdi.