Iyun 05, 2026. 20:55 • 2 daq
BUDAPЕSHT, 5-iyun. /“Dunyo” AA/. O‘zbekiston elchixonasi va Migratsiya agentligi ko‘magida Serbiyada og‘ir moddiy ahvolga tushib qolgan vatandosh O‘zbekistonga qaytarildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
O‘zbekiston fuqarosi T.Z. elchixonaning konsullik bo‘limiga murojaat qilib, Serbiyadan vatanga qaytish uchun ko‘mak so‘ragan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, yuzaga kelgan vaziyat Serbiyadagi ish beruvchi tomonidan majburiyatlarning lozim darajada bajarilmasligi, jumladan, zarur hujjatlarni rasmiylashtirish bo‘yicha kelishuvning amalga oshishini ta’minlamagani bilan bog‘liq. Oqibatda, hamyurtimiz moddiy jihatdan qiyin ahvolga tushib qolgan va mustaqil ravishda vataniga qaytish imkoniyatiga ega bo‘lmagan.
Yuzaga kelgan vaziyatni inobatga olgan holda, elchixona tomonidan O‘zbekiston Migratsiya agentligi bilan tezkor aloqa o‘rnatildi. Olib borilgan ishlar natijasida, Xorijda mehnat faoliyatini amalga oshiruvchi fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash hamda ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan arizachiga bepul aviachipta sotib olindi.