Olmaotadagi vatandoshlarni qo‘llab-quvvatlash ishlari kuchaytirilmoqda
OLMAOTA, 20-mart. /“Dunyo” AA/. Olmaota shahridagi yurtimiz Bosh konsulxonasi vakillari xorijdagi vatandoshlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish masalasiga alohida e’tibor qaratib kelmoqda, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Xususan, konsullik diplomatlari joriy yil mart oyi boshidan bugunga qadar 382 nafar qiyin ahvolda qolgan fuqaroga konsullik-huquqiy, moddiy va amaliy yordam ko‘rsatildi. Ushbu yordam ko‘p qirrali bo‘lib, turli holatlarda yurtdoshlarni qo‘llab-quvvatlashni o‘z ichiga oladi.
Masalan, vaqtinchalik yashash joyi bo‘lmagan 27 nafar fuqaro xostellarga joylashtirildi, moliyaviy qiyin ahvolda qolgan 12 nafar yurtdoshga Vatanga qaytish uchun davlat hisobidan aviachiptalar taqdim etildi. Shuningdek, vijdonsiz ish beruvchilar tomonidan olib qo‘yilgan 48 nafar mehnat muhojirining shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari, asosan pasportlari, qaytarib olib berildi. Bu choralar fuqarolarning huquqlarini himoya qilish va ularning xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan.
Mehnat faoliyati davomida tibbiy yordamga muhtoj bo‘lgan 3 nafar fuqaro markaziy tibbiyot muassasalariga joylashtirildi va ularning barcha tibbiy xarajatlari davlat hisobidan qoplab berildi. Bu tadbirlar o‘z vaqtida amalga oshirilgani tufayli yurtdoshlar sog‘ligi ta’minlanib, ularning hayoti va xavfsizligi himoya qilindi.
Shu bilan birga, konsullik vakillari diplomatik vakolatxona hududlaridagi vaqtinchalik saqlash muassasalaridagi 312 nafar fuqaro bilan videokonferens aloqa orqali muloqot o‘tkazdi. Ushbu uchrashuvlarda ularning mavjud muammolari to‘liq o‘rganildi, Vatanga qaytarish uchun zarur hujjatlar rasmiylashtirildi. Bu jarayon yurtdoshlar uchun vaqtinchalik yoki uzoq muddatli qiyin ahvollarda qo‘llab-quvvatlashning muhim qismi sifatida amalga oshirildi.
Mehnat muhojirlari uchun yanada qulay shart-sharoit yaratish maqsadida konsulxona vakillari 4 ta xususiy xostel bilan hamkorlik memorandumlari imzoladi va O‘zbekiston Migratsiya agentligi bilan birgalikda xizmatlarni tashkil etish yo‘lga qo‘yildi. Bu hamkorlik yurtdoshlarimizni vaqtinchalik turar joy bilan ta’minlash va ularning xavfsizligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega.
Konsulxona vakillari shahardagi 7 ta qurilish obyektiga tashrif buyurilib, 120 nafardan ortiq mehnat muhojiri bilan uchrashdi. Ularga xorijda ishlash davomida rioya etilishi kerak bo‘lgan qonunchilik, yaratilayotgan imkoniyatlar va davlat tomonidan berilayotgan imtiyozlar haqida tushuncha berildi. Yurtdoshlarga O‘zbekistonda mehnat muhojirlari uchun yaratilayotgan qulayliklar, ularning oila a’zolariga berilayotgan imtiyozlar va Migratsiya agentligi tomonidan ochilayotgan yangi imkoniyatlar haqida ham ma’lumotlar berildi.
Diplomatlar tomonidan tashkil etilayotgan uchrashuvlarda profilaktik tushuntirish ishlari ham olib borilyapti. Vatandoshlarga Qozog‘iston migratsiya qonunchiligiga qat’iy rioya qilish, diniy va terroristik oqimlarga qo‘shilmaslik va ushbu noqonuniy tashkilotlar bilan aloqada bo‘lmaslik bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar berilmoqda. Bunday tadbirlar yurtdoshlarning xavfsizligi va huquqiy barqarorligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.