O'zbekiston fuqarolari diqqatiga: 2025-yil 30-iyundan boshlab Rossiyaga kirayotgan chet el fuqarolari uchun QR-kod talab etiladi
May 19, 2025. 11:10 • 48 soniya
2508
TOSHKENT, 19-may. /"Dunyo" AA/. 2025-yil 30-iyundan boshlab vizasiz tartibda Rossiyaga kelayotgan chet el fuqarolari "Gosuslugi RuID" mobil ilovasi orqali oldindan ro'yxatdan o'tishi va QR-kod olishi shart bo'ladi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
O'zbekistonning Rossiyadagi elchixonasi konsullik bo'limi telegram-kanali ma'lumotiga ko'ra, QR-kodni chegaradan o'tishda taqdim etish talab etiladi.
Ro'yxatdan o'tish uchun:
-shaxsiy kabinet yaratish;
- fotosurat va shaxsiy ma'lumotlarni yuklash;
-Rossiyada bo'lish muddatini ko'rsatish kerak.
Ariza safardan kamida 72 soat oldin berilishi lozim.
Agar kelish zarurati to'satdan (masalan, og'ir kasallik yoki yaqin qarindosh vafoti) paydo bo'lsa, arizani 4 soat qolganda ham topshirish mumkin.
Quyidagilar ro'yxatdan o'tishdan ozod qilinadi:
-Belarus fuqarolari;
-6 yoshgacha bo'lgan bolalar;
-viza, vaqtinchalik yoki doimiy yashash ruxsatnomasiga ega shaxslar.
6 yoshdan 18 yoshgacha bo'lgan bolalar uchun arizani ularning ota-onalari yoki qonuniy vakillari topshiradi – ularda ham shaxsiy ro'yxatdan o'tish kodi bo'lishi shart.