O'zbekiston va Malayziya oliy ta'lim sohasida hamkorlikni kengaytirmoqda
KUALA-LUMPUR, 1-noyabr. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston elchixonasida "Universiti Tun Hussein Onn Malaysia" (UTHM) vakillari bilan ikki davlat o'rtasida akademik hamkorlikning yangi istiqbollari muhokamasiga bag'ishlangan uchrashuv tashkil etildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Uchrashuvda UTHMning Ahli Sunnah Wal Jamaah (iSWAJ) direktori, Kairun Nidzam bin Ramli O'zbekiston vakillari bilan oliy ta'lim va ilmiy tadqiqotlar sohasida ikki tomonlama hamkorlikni yana-da mustahkamlash masalalarini muhokama qildi.
O'zbekiston delegatsiyasi esa milliy rivojlanish dasturi "O'zbekiston–2030" strategiyasining asosiy ustuvor yo'nalishlarini taqdim etdi. Ushbu strategiya ta'lim tizimini isloh qilish va xalqaro akademik hamkorlikni kengaytirishga alohida e'tibor qaratadi.
Kairun Nidzam O'zbekistonning oliy ta'lim va ilm-fan sohasidagi davom etayotgan islohotlarini yuqori baholadi, shuningdek, UTHM va Toshkent davlat texnika universiteti o'rtasidagi faol hamkorlikni alohida qayd etdi. U, shuningdek, UTHM delegatsiyasining 10–16-noyabr kunlari O'zbekistonga tashrif buyurishi kutilayotganini va bu tashrif doirasida qo'shma akademik hamda texnik dasturlarni yana-da rivojlantirish imkoniyatlari o'rganilishini ma'lum qildi.
Malayziya tomonlari O'zbekistonning oliy ta'lim muassasalari bilan hamkorlikni kengaytirishga qiziqish bildirgan, xususan halol oziq-ovqat texnologiyalari, halol sertifikatlash, halol turizm, texnik va kasbiy tayyorgarlik, shuningdek o'qituvchilar va talaba almashinuvi dasturlari sohalarida. Ikkala tomon shuningdek qo'shma xalqaro konferensiyalar va seminarlar tashkil etish imkoniyatlarini o'rganishga kelishib oldi.
Uchrashuv ikkala tomonning O'zbekiston va Malayziya o'rtasidagi akademik hamkorlikni chuqurlashtirish va xalqlararo almashinuvlarni rivojlantirishga bo'lgan o'zaro majburiyatlarini tasdiqlashi bilan yakunlandi.