Dekabr 11, 2025. 10:28 • 3 daq
TOSHKENT, 11-dekabr. /“Dunyo” AA/. Paragvay Respublikasi Prezidenti Santyago Penya 11-13-dekabr kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ladi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Ushbu tashrif 2001-yil avgust oyida o‘rnatilgan diplomatik aloqalarga qaramay, hozirgacha nisbatan vazmin rivojlanib kelayotgan ikki tomonlama munosabatlar tarixida muhim voqea bo‘lishi kutilmoqda.
Ikki davlat o‘rtasidagi masofa va muntazam siyosiy aloqalarning kamligi o‘zaro hamkorlikni faollashtirishga obyektiv ravishda to‘sqinlik qilgan bo‘lsa-da, bugungi kunda mamlakatlar sheriklikni chuqurlashtirishga o‘zaro qiziqish bildirmoqda.
Paragvay Janubiy Amerikaning markazida joylashgan davlat. Bu mintaqaning jadal rivojlanayotgan davlatlaridan biri bo‘lib, kuchli agrar sektor va elektr energiyasiga tayanadi. Mamlakat soya, mol go‘shti, makkajo‘xori va boshqa turdagi qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining yirik eksportchisi hisoblanadi. Mamlakat Braziliya va Argentina bilan qo‘shma gidroelektr stansiyalari tufayli dunyodagi eng yirik gidroenergetika manbalaridan biriga ega.
Paragvayning tashqi siyosati boshqa davlatlarning ichki ishlariga aralashmaslik, xalqaro hamkorlikka pragmatik yondashuv va iqtisodiy diplomatiyaga ustuvor ahamiyat berish tamoyillariga asoslanadi. Ushbu yo‘nalishlar ko‘p jihatdan O‘zbekistonning pragmatizmga amal qiladigan, barcha sheriklar bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va ishonchli muloqotni mustahkamlashga intilayotgan zamonaviy tashqi siyosat yo‘nalishiga hamohangdir.
Paragvay uchun eksportni rag‘batlantirish va investitsiyalarni jalb qilish uchun Janubiy Amerika mintaqaviy integratsiya birlashmalariga aʼzolikdan foydalanish muhim rol o‘ynaydi. Bu O‘zbekistonning xalqaro iqtisodiy jarayonlarga jalb etilishini chuqurlashtirish borasidagi saʼy-harakatlariga hamohang yondashuvdir.
Shu bilan birga, O‘zbekiston va Paragvay qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish uchun katta imkoniyat mavjud. Paragvay qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish va qayta ishlash bo‘yicha noyob vakolatlarga ega mamlakat, O‘zbekiston esa zamonaviy suv tejovchi texnologiyalar, yangi boshqaruv usullari va innovatsion yechimlarni joriy etish orqali o‘z agrar sektorini faol modernizatsiya qilmoqda. Tajriba, texnologiyalar almashish, qishloq xo‘jaligi, iqlimga chidamli ekinlar va agrar logistika bo‘yicha qo‘shma loyihalar hamkorlikning muhim yo‘nalishlari bo‘lishi mumkin.
Yana bir istiqbolli yo‘nalish – elektr energetikasi. Katta gidroenergetika resurslariga ega bo‘lgan Paragvay yirik energetika obyektlarini boshqarish, elektr energiyasini eksport qilish va zamonaviy energetika yechimlarini joriy etish bo‘yicha muhim vakolatlarga ega. Energetika tizimini jadal modernizatsiya qilayotgan va qayta tiklanadigan energiya manbalariga yirik investitsiyalarni jalb qilayotgan O‘zbekiston ham Paragvayda o‘zaro hamkorlikning foydali shakllarini topishi mumkin – tajriba almashishdan tortib, energetika boshqaruvining muvaffaqiyatli modellarini o‘rganishgacha.
Geografik jihatdan uzoqligi va o‘xshash muammolarga qaramay – ikkala davlat ham to‘g‘ridan-to‘g‘ri dengizga chiqish imkoniyatiga ega emas. O‘zbekiston va Paragvay o‘rtasida savdo aloqalari hajmi kichik bo‘lsa-da, hali ham mavjud. Shunga qaramay, bugungi kunda O‘zbekiston ham, Paragvay ham tashqi savdo geografiyasini kengaytirish, yangi investitsiyalarni jalb qilish, milliy mahsulotlar va texnologiyalarni jahon bozorlariga olib chiqishga intilib, iqtisodiy diplomatiyani faol rivojlantirmoqda. Shu maʼnoda, o‘zaro savdoni kengaytirish, sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport, qayta ishlash, energetika sohalarida kooperatsiyani yo‘lga qo‘yish, iqtisodiy islohotlar va muhim tarmoqlarni modernizatsiya qilish borasida tajriba almashish uchun jiddiy istiqbollar ochilmoqda.
O‘zbekistonning nafaqat tovarlar, balki texnologiyalar, kompetensiyalar, taʼlim va muhandislik yechimlari eksportini faol kengaytirish niyati zamonaviy texnologiyalarni jalb qilish, qayta ishlash tarmoqlarini rivojlantirish va iqtisodiyotni diversifikatsiya qilishga intilayotgan Paragvay manfaatlariga to‘liq mos keladi. Bu aniq loyiha va tashabbuslarga boy amaliy hamkorlikka o‘tish uchun qulay zamin yaratadi.