Representatives of the “Hunarmand” Association participate in International Gift Fair in Malaysia
KUALA LUMPUR, July 6. /Dunyo IA/. At the 16th Malaysia International Gifts Fair (MIGF-2026) held in the capital of Malaysia, a national stand of our country was organized in cooperation with the Embassy of Uzbekistan and the Republican “Hunarmand” Association, reports Dunyo IA correspondent.
Exhibition was attended by about 15 foreign countries, including ASEAN member states, China, Thailand, as well as artisans from Uzbekistan and representatives of the Malaysian media.
National stand of Uzbekistan featured products from various fields of the republic's handicraft production. In addition, Uzbek master craftsmen conducted masterclasses on manufacturing their products.
At the opening ceremony, representatives of the government of Malaysia noted that this international event in the field of arts and crafts contributes to bringing peoples and cultures closer together, as well as to the further development of cooperation between countries. In particular, they expressed gratitude to the Uzbek masters for their contribution to organizing the demonstration of national products within the framework of the exhibition.