On January 29, experts from leading think tanks of Uzbekistan and Pakistan will discuss ways to deepen bilateral cooperation
January 28, 2026. 10:13 • 2 min
• 1378
TASHKENT, January 28. /Dunyo IA/. On January 29, an online conference will be held on the topic: “Uzbekistan – Pakistan: Strategic Partnership, Connectivity and Sustainable Development in a Changing World”, reports Dunyo IA correspondent.
The event is organized by the Institute for Strategic and Regional Studies under the President of Uzbekistan and the Islamabad Institute of Regional Studies. The conference will bring together representatives of government agencies, leading analytical centers, research institutions, and educational establishments from both countries.
Participants will discuss the prospects of Uzbekistan – Pakistan cooperation, focusing on strengthening political dialogue, expanding economic ties and industrial cooperation, developing transport and logistics infrastructure, and initiatives in the field of human capital.
Special emphasis will be placed on developing practical proposals capable of giving a new impetus to the bilateral partnership and unlocking the potential for the countries’ joint development. The recommendations are expected to make a substantial contribution to the preparation and content of the upcoming high-level negotiations.