Embassy of Uzbekistan in Beijing hosts “Roundtable” with Chinese Entrepreneurs
BEIJING, July 2. /Dunyo IA/.  Embassy of Uzbekistan hosted a “roundtable” featuring member companies of the China Overseas Development Association and the China Young Entrepreneurs Association, reports Dunyo IA correspondent.
Meeting was attended by representatives of companies operating in the fields of construction, industrial zone development, agriculture, healthcare, information technology and trade.
Participants were briefed on the favorable business climate and incentives established in Uzbekistan for foreign investors, as well as the prospects for setting up manufacturing enterprises across the country's regions.
Representatives of Chinese companies highly commended the investment potential of Uzbekistan and the favorable business climate established in the country, expressing strong interest in the implementation of joint projects within the republic.
Following the meeting, an agreement was reached to organize a subsequent visit of the delegation from the respective companies to Uzbekistan.