Opportunities for Participation of a Polish Company in Infrastructure Projects in Uzbekistan Discussed in Warsaw
June 07, 2026. 12:59 • 51 sec
WARSAW, June 7. /Dunyo IA/. The Embassy of Uzbekistan held a meeting with Fabrizio Paisio, Director General of “Pavimental Polska Sp. z o.o.”, reports Dunyo IA correspondent.
During the meeting, the parties exchanged views on the development of transport infrastructure, the implementation of investment projects, and opportunities for cooperation in the field of road construction.
Representatives of the company were provided with information on the reforms being carried out in Uzbekistan, the country’s investment climate, and the prospects for foreign companies to participate in infrastructure projects.
Following the meeting, an agreement was reached to continue working contacts and explore potential areas of cooperation.