August 21, 2026. 16:00 • 2 min
• 230CAIRO, August 21. /Dunyo IA/. The 17th Central Asian International Exhibition “Textile Machinery and Technologies – CAITME 2026” will be held in Tashkent from September 8th to 10th, opening the “Global Textile Days” week, reports Dunyo IA correspondent.
According to the Egyptian media outlets “Sada El-Balad” and “Al Diplomasy”, the exhibition will bring together 250 companies and brands from 17 countries, including Germany, Austria, India, Italy, China, Türkiye, the United States and Switzerland.
“CAITME” is regarded as an important platform for the modernization of Central Asia’s textile and garment industry. The exhibition is expected to facilitate the adoption of advanced technologies, increase productivity and strengthen the competitiveness of enterprises, as well as foster international business ties.
One of the key events will be the “TextileExpo Uzbekistan Sourcing Hub” project, which will take place on 9 September. For the first time in Uzbekistan, textile manufacturers, retail chains, factories and specialized companies will be able to conduct direct B2B negotiations in a digital format using artificial intelligence.
“Thus, “CAITME 2026” goes beyond the framework of a traditional industrial exhibition, bringing together technology, production, trade and international cooperation, the media outlets emphasize. - Tashkent is positioning itself as a regional platform for the development of the textile industry and the integration of Central Asian manufacturers into global supply chains”.