July 04, 2026. 12:00 • 2 min
KIEV, July 4. /Dunyo IA/. Uzbekistan and the United States have launched the US–Uzbekistan Joint Investment Platform, designed to expand bilateral cooperation in investment and export financing, as well as to attract additional resources for the implementation of strategically important projects, reports Dunyo IA correspondent, citing with reference to the Ukrainian information portals “Open4business” and “Fixygen”.
New platform is being established to identify, support, and promote strategic investment projects of mutual interest to Uzbekistan, the US, and their partners. The mechanism also provides for developing cooperation in export financing and attracting international capital to priority sectors of the economy.
Key areas of the platform's activity include energy, infrastructure, transport and logistics, information and communication technologies, the pharmaceutical industry, as well as the exploration and development of critical mineral resources.
Special attention will be paid to projects capable of strengthening manufacturing and logistical supply chains, ensuring sustainable energy supply and promoting the development of modern high-tech industries.
It is anticipated that the new mechanism will become a tool for mobilizing private capital and will allow the involvement of sovereign wealth funds, international financial institutions, multilateral development banks and other major investment organizations in financing promising projects.
According to estimates by the US International Development Finance Corporation (DFC), Uzbekistan and Central Asia possess significant economic potential due to growing global demand for critical minerals, an increasing need for reliable energy supplies and expanding trade flows along the Trans-Caspian Transport Corridor.
DFC Chief Executive Officer Ben Black noted that the launch of the platform is the first step toward realizing investments that meet the strategic interests of both countries. According to him, the new mechanism will contribute to strengthening supply chains and creating additional opportunities for economic growth in the US and Uzbekistan.
Concurrently, the parties are discussing the transition to the practical implementation of several major joint projects. Promising areas include the construction of a new airport in Tashkent, the creation of a modern medical complex in the Fergana region and the launch of a digital bank.