British Experts briefed on Uzbekistan's ongoing economic reforms and investment projects
LONDON, July 3. /Dunyo IA/.    A conference organized by the Caspian Policy Center took place at the International Institute for Strategic Studies (IISS) in the United Kingdom, reports Dunyo IA correspondent.
Event focused on the economic development and resilience of the member states within the “C6” format.
Addressing the conference, Ambassador of Uzbekistan Ravshan Usmanov, outlined the large-scale economic reforms underway in the Republic, aimed at accelerating economic growth, developing the private sector and attracting foreign direct investment. The state consistently liberalizes the economy, expands opportunities for international investors, enhances the protection of property rights and increases institutional transparency for doing business.
Crucial roles are played by reforms in the banking system, tax policy, public-private partnerships, privatization of state assets and the digitalization of public services. Large-scale projects are being implemented to modernize transport, industrial, and social infrastructure.
During the conference, the growing integration of Uzbekistan into global financial markets was also highlighted. In particular, the participants were briefed on the inaugural “IPO” of the National Investment Fund of Uzbekistan on the London Stock Exchange, as well as on the Tashkent Stock Exchange.
It was noted that the V Tashkent International Investment Forum served as an important platform for promoting the country's investment potential, bringing together thousands of representatives from governments, international financial institutions, investment funds and leading companies from dozens of countries worldwide, including the United Kingdom.
It was separately emphasized that international rating agencies positively assess the results of the ongoing reforms. In particular, the international rating agency “Moody's” upgraded Uzbekistan's sovereign credit rating by one notch, confirming the country's rating at an investment-attractive level. This decision reflects stable economic growth rates, the strengthening of public finances, the continuation of structural reforms and the enhanced efficiency of public administration.
Conference participants noted that the consistent implementation of economic transformations in Uzbekistan, the active development of “green” energy, the strengthening of financial stability, and the expansion of cooperation with international investors contribute to increasing the competitiveness of the country's economy and strengthening its position as one of the most dynamically developing states in Central Asia.