July 07, 2026. 16:30 • 2 min
LONDON, July 7. /Dunyo IA/. British educational institution “MBF Academy” has donated modern computer equipment to the “Ziyo Chashmalari” children's health camp, located in the Loliston mahalla of the Shakhrisabz district in the Kashkadarya region, reports Dunyo IA correspondent.
Charitable project, organized at the initiative of the Embassy of Uzbekistan, aims to improve the level of digital literacy and develop modern digital skills among the younger generation, create a modern educational environment and expand opportunities for the effective use of information technologies.
Donated computer equipment will be used for conducting IT classes, information technology clubs, interactive lessons and various competitions at the camp. This will help improve children's computer literacy and strengthen their practical knowledge in programming, digital technologies and safe Internet use.
“MBF Academy” is a private educational institution dedicated to developing international educational and scientific cooperation. The academy designs international professional development programs for students, scientists, universities and specialists across various industries.