June 04, 2026. 09:55 • 2 min
DEHLI, June 4. /Dunyo IA/. The May issue of the Indian business publication “Business Central Asia” has published an analytical article dedicated to Uzbekistan’s multilateral financial and economic reforms, reports Dunyo IA correspondent.
The publication notes a sustained perception of Uzbekistan by international institutions as one of the most dynamic investment destinations in the region.
As highlighted in the journal, one of the key drivers of the transformation is consistent cooperation with international financial institutions. The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has remained the largest institutional investor in Uzbekistan for the sixth consecutive year, investing more than 1 billion U.S. dollars in 2025. EBRD financing is concentrated in sustainable infrastructure, green energy, the private sector, and financial system modernization, which, according to the publication, underscores Uzbekistan’s growing attractiveness for long-term institutional capital.
Particular attention is given to privatization as a central element of economic modernization. Under the 2025–2028 program, Uzbekistan is preparing 29 major state-owned enterprises for sale through public auctions, as well as 12 companies for IPO and SPO on domestic and international capital markets. The list includes strategic assets in banking, metallurgy, energy, aviation, telecommunications, and transport sectors.
The journal also notes improvements in the investment climate due to structural reforms, including measures to develop competition, liberalize trade, expand private sector participation in energy and infrastructure, and accelerate integration into global markets.
The publication in “Business Central Asia” further confirms that international media view Uzbekistan as a country undergoing a strategic shift toward deeper integration into global capital markets and a competitive growth model with a leading role for the private sector.
A young population, a growing domestic market, and a significant resource base, along with consistent reforms, are forming the foundation for long-term economic growth and increased foreign investment.