Prospects for Trade and Economic Cooperation discussed between Diplomats of Uzbekistan and Delegation of Mari El Republic
June 03, 2026. 11:25 • 2 min
KAZAN, June 3. /Dunyo IA/. A meeting was held at the Consulate General in Kazan, with the participation of the Representative Office of the Ministry of Foreign Affairs of Russia in Yoshkar-Ola, featuring representatives of a business mission from the Republic of Mari El, reports Dunyo IA correspondent.
During the talks, the parties highlighted the high level of interregional cooperation between the regions of Uzbekistan and Russia. The participants were briefed on the economic and industrial potential of our country, the ongoing reforms aimed at supporting small and medium-sized enterprises, as well as the incentives and preferences available within free economic zones and mechanisms for attracting foreign investment.
Representatives of the Republic of Mari El presented the capabilities of their industrial enterprises and discussed prospects for developing trade, economic and investment cooperation, as well as industrial partnership with Uzbek partners.
Following the meeting, an agreement was reached to organize mutual visits of sector-specific business missions and to further develop practical cooperation between the business communities of the two regions.