Diplomats of Uzbekistan help compatible compatriot return home from Russia with three children
MOSCOW, July 17. /Dunyo IA/. Embassy of Uzbekistan provided assistance to a female citizen of our country, who found herself in a difficult life situation, in returning to her homeland along with her three minor children, reports Dunyo IA correspondent.
A citizen of Uzbekistan, A.S., who had been on the territory of Russia for more than 15 years without legal status, approached the consular section of the embassy. Due to the lack of documents and financial resources, she was unable to provide the necessary conditions for her children and asked for help with returning to her homeland.
As a result of the prompt work of the consular section staff, the birth certificates of the citizen's three children were recovered and obtained through the relevant Russian authorities. They were also issued travel documents to return to Uzbekistan without charging any consular fees.
Furthermore, with the assistance of the representative office of the Uzbekistan Migration Agency in Russia, airline tickets were purchased for the woman and her children for the “Uzbekistan Airways” flight on the Moscow – Urgench route.