August 29, 2026. 16:39 • 2 min
TASHKENT, August 29. /Dunyo IA/. Ambassador of Latvia Girts Jaunzems, who took part in the celebrations marking the 35th anniversary of our country’s independence, congratulated the people of Uzbekistan in an interview with Dunyo IA:
— You know, I really liked your President’s speech this year. I think Uzbekistan has received a lot of good news today. For example, there was talk of training one million highly qualified workers in various fields, attracting 450 billion dollars in investment, reaching a GDP of 300 billion, and increasing per capita income to 10,000 dollars in the coming years.
These figures show that Uzbekistan is experiencing not simply economic growth, but a real economic boom, which is, of course, very good.
After such news and such a beautiful and joyful celebration, people will feel happier. And the happier people are, the more actively they will engage in the work they love. This means that everything will continue to get even better.
I congratulate the people of Uzbekistan on this holiday and wish that next year brings even more good news, achievements, and impressive figures.