Heads of the Foreign Ministries of Uzbekistan and Spain welcome bilateral business forum in Madrid during telephone talks
March 02, 2026. 19:14 • 2 min
• 957
ТASHKENT, March 2. /Dunyo IA/. Today, Bakhtiyor Saidov, Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, held a telephone conversation with José Manuel Albares Bueno, Minister of Foreign Affairs, European Union and Cooperation of Spain, reports Dunyo IA correspondent.
“Had a substantive and constructive phone conversation with the Minister of Foreign Affairs, European Union and Cooperation of Spain H.E. José Manuel Albares Bueno, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - We exchanged views on the escalating situation in the Middle East, emphasizing that strict respect for international law, de-escalation and dialogue remain the only viable path toward sustainable peace.
Also discussed the steady advancement of our bilateral relations, welcomed the holding of the Uzbekistan–Spain Business Forum in Madrid, and reaffirmed our mutual interest in expanding cooperation across priority areas”.