He Zhiqi: Uzbekistan has increasingly become an open, reliable and dynamically growing, attractive nation
August 25, 2026. 09:30 • 2 min
GUANGZHOU, August 25. /Dunyo IA/. He Zhiqi, Executive Vice President of “BYD” Company, extended his sincere congratulations and best wishes to the people of Uzbekistan through Dunyo IA on the eve of the 35th Anniversary of the Independence of Uzbekistan:
- On the occasion of the 35th Anniversary of the Independence of Uzbekistan, I express my warmest congratulations and best wishes on behalf of “BYD” Company.
Over the past years, Uzbekistan has undergone significant transformations. Today, driven by an increasingly open, confident, and dynamic spirit, the country has become one of the most promising and attractive investment destinations in the region.
Under the leadership of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the millennia-old Silk Road has gained a renewed vitality in the modern era, while comprehensive reforms and development have yielded remarkable results and opened up broad prospects for the Republic’s future.
Thanks to the trust and support of Uzbekistan, “BYD” Company is proud to have the opportunity to contribute to the nation’s progress.
Together with our local partners, we have established an industrial base for electric vehicle manufacturing, advanced localized production, created new jobs and actively contributed to the development and training of local talent.
We are also proud to support the green transformation of local transport and the modernization of the automotive industry. Today, an increasing number of electric vehicles produced in Uzbekistan are traveling across Central Asia, standing as a testament to the mutually beneficial industrial cooperation and the strengthening of ties between China and Uzbekistan.
We will continue to enhance our presence in the local market and utilize eco-friendly technologies and green industries to contribute to the modernization and development of Uzbekistan.
I sincerely wish Uzbekistan peace, prosperity, and continued success. May the friendship and cooperation between China and Uzbekistan continue to reach new heights.