“Tatar-Inform” IA: Center of Islamic Civilization in Tashkent emerges as a new symbol of Uzbekistan’s cultural and historical heritage
June 30, 2026. 08:55 • 2 min
KAZAN, June 30. /Dunyo IA/. Russian news agency “Tatar-Inform” has published an article titled “Let’s Go to Uzbekistan: Center of Islamic Civilization - One of the most beautiful museums in the world”, dedicated to one of the country’s largest cultural and educational projects, reports Dunyo IA correspondent.
It is highlighted that the Center of Islamic Civilization in Tashkent has emerged as a new symbol of Uzbekistan’s cultural and historical heritage, harmoniously integrating cutting-edge museum technologies, advanced scientific research, and the region's rich spiritual legacy. Particular emphasis is placed on the complex’s unique architectural design and its prominent international recognition, having been selected as one of the world's most beautiful museums by the prestigious “Prix Versailles” architectural prize.
Article underscores that the Center’s expositions introduce visitors to the centuries-old history of Islamic civilization, alongside the profound scientific and cultural legacy of Central Asia’s prominent thinkers and scholars. Furthermore, it demonstrates Uzbekistan's distinct contribution to the advancement of global science and culture. The publication explicitly highlights the deployment of interactive technologies, which make exploring this historical journey both accessible and engaging for a broad international audience.
Special attention is devoted to the venue’s tourism potential. According to the authors of the publication, the Center of Islamic Civilization is becoming one of Tashkent’s premier landmarks, significantly enhancing Uzbekistan’s appeal as a prime destination for cultural and educational tourism by offering foreign guests a contemporary perspective on the country’s rich historical heritage.