Leaders of Uzbekistan and Czech Republic signed a Joint Declaration on the promotion of expanded cooperation
April 30, 2026. 14:00 • 51 sec
TASHKENT, April 30. /Dunyo IA/. Following talks held in Tashkent today, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of the Czech Republic Andrej Babiš signed a Joint Declaration on the promotion of expanded cooperation, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, a signing ceremony for bilateral agreements was also held, including cooperation in economic, industrial, scientific, and technological fields, the training of diplomatic personnel, joint design and support for the establishment of a metrology laboratory, scientific and innovative cooperation in metrology, cooperation in geology, as well as the supply of electric trains.