Liu Shengcheng: Address of the President of Uzbekistan left a profound impression, reaffirming his role as a source of motivation and guidelines for the country's investment policy
June 18, 2026. 14:00 • 2 min
TASHKENT, June 18. /Dunyo IA/. Liu Shengcheng, Vice President of China CAMC Engineering Co., who is participating in the 5th Tashkent International Investment Forum in the capital of Uzbekistan, granted an exclusive interview to a Dunyo IA correspondent.
- Our company has been participating in the Tashkent International Investment Forum for several consecutive years. We evaluate it as a well-organized platform that sets clear guidelines for the development of investment activity and the business community. We also highly value Uzbekistan and consider it a country with a favourable investment environment, where opportunities for business development and expansion exist.
The opening ceremony and the address of the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, left a profound impression. Each time, his speech is perceived as a source of motivation and a clear definition of the country's investment development priorities. The vision he formulates helps investors better understand the strategic direction and reinforces confidence in project implementation. With the support and assistance of the Government of Uzbekistan, a sense of stability and protection of investments is created, which is a vital factor for international business.
Within the framework of our operations, we have implemented two waste-to-energy plant projects in Uzbekistan. Their efficiency is positively assessed, and they are expected to begin generating electricity as early as next year. Furthermore, the Olympic Village project was successfully completed. Throughout the implementation of these projects, we received significant support from both central and local government authorities, for which we express our gratitude.