Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan participates and delivered a speech at the Dubrovnik Forum in Croatia
June 26, 2026. 22:15 • 2 min
TASHKENT, June 26. /Dunyo IA/.  Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov, participated in a high-level international conference in Croatia, reports Dunyo IA correspondent.
“As part of our visit, we participated in the Dubrovnik Forum, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - First of all, we express our sincere appreciation to H.E. Gordan Grlić Radman, Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Croatia, for the invitation to participate in this distinguished forum.
This year's Forum is particularly significant as it is held under the theme “The Age of Multipolarity: Many Directions, One Future”. Discussions focus on such pressing issues as energy security, competition for critical raw materials, climate change, and the impact of artificial intelligence on global development.
Also participated as the keynote speaker in a panel session on energy security.
We believe that the Dubrovnik Forum serves as an important platform for strengthening international cooperation, jointly addressing contemporary global challenges and promoting constructive dialogue among nations”.