June 23, 2026. 13:00 • 2 min
TASHKENT, June 23. /Dunyo IA/.   In January-April 2026, the export volume of the Republic of Uzbekistan reached approximately 10 billion USD, reports Dunyo IA correspondent.
According to the National Committee for Statistics, the Russian Federation emerged as the largest destination for Uzbek exports during the specified period, with product deliveries totaling 1.5 billion USD. The People's Republic of China ranked second, registering an indicator of 919.6 million USD, followed by Afghanistan in third place, where the export volume culminated in 643.7 million USD.
The list of countries holding a substantial share in Uzbek exports also featured France with 498.6 million USD, Kazakhstan with 425.5 million USD, and Türkiye with 361.4 million USD.
Concurrently, export deliveries to the United Arab Emirates totaled 265.5 million USD, while exports to the Kyrgyz Republic and the Republic of Tajikistan reached 254.2 million USD and 213.3 million USD respectively.
The top ten largest destinations for Uzbek exports was concluded by the United States of America, with product deliveries reaching 122.5 million USD over the first four months of the current year.