President of Uzbekistan reviews progress and upcoming projects in the coal and uranium industries
ТASHKENT, February 2. /Dunyo IA/. Today, President Shavkat Mirziyoyev was briefed on a presentation on ongoing work and future plans in the coal and uranium industries, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, issues of increasing coal production volumes, strengthening the competitive environment in the industry, and effectively utilizing existing reserves were discussed.
As noted, it is planned to produce 10 million tons of coal in the 2025–2026 autumn-winter season, which is 1.3 million tons more than the previous season. To date, 9 million tons of coal have been produced, representing an increase of 590 thousand tons. It was emphasized that in the next season, production volumes must be increased to 11 million tons.
To achieve this, it is important to accelerate the development of deposits located in Tashkent and the southern regions, expand selective mining, and attract additional excavators and equipment on an outsourcing basis. By expanding the participation of private entrepreneurs, it is planned to produce an additional 2.5 million tons of coal in 2026.
Particular attention was given to the project for the development of the "Nishbosh" coal deposit in Angren. Under the investment project, valued at almost $500 million with reserves of 233 million tons, it is planned to start production in 2026 and produce 1 million tons of coal. In the longer term, the deposit's annual production capacity is planned to be increased to 10 million tons. The project will create 880 permanent jobs.
The presentation also reviewed a project for the production of new types of industrial products based on the deep processing of coal. At the initiative of the joint-stock company "Uzkimyosanoat", plans are in place to establish the polymer production based on the chemical processing of coal. The $5 billion project will create capacity to process 8–9 million tons of coal and produce 1.18 million tons of polymer products annually.
Last year, uranium production in the country amounted to 7 thousand tons, while identified reserves reached 139 thousand tons.
This year, development is planned to begin at the "Arnasay", "Western Kizilkok", "Southern Jongeldi", and "Eastern Agron" deposits. In connection with the expected increase in production volumes, the need to increase processing capacities was noted.
Measures were identified for the stable supply of sulfuric acid and the technical sulfur required for its production to uranium processing facilities.
President instructed the responsible officials to ensure the timely and high-quality implementation of the planned projects in the coal and uranium industries, increase production volumes, and enhance economic efficiency.