Russia and U.S. Discuss Division of Responsibilities for Deorbiting ISS
MOSCOW-WASHINGTON, August 19. /Dunyo IA/. Russia and the United States are coordinating who will be responsible for different parts of the operation to deorbit the International Space Station (ISS) after its operations end in 2030, reports Dunyo IA correspondent, citing Kommersant.
“Roscosmos” chief Dmitry Bakanov said the sides are discussing “who will take responsibility for which segment and which part” of the operation. The talks are being held remotely, and, according to him, about another year and a half remains to finalize the details.
Roscosmos and NASA previously extended the station’s operation from 2028 to 2030. The planned lowering of the ISS orbit will begin in 2028 and take about two years. Two Russian “Progress” cargo spacecraft and the American “USDV” spacecraft, which is being specifically developed for the operation, are expected to be used to deorbit the station. The ISS will then be disposed of by controlled reentry over the ocean.
The ISS entered service in November 1998. Russia, the United States, Japan, Canada and several European countries are involved in the project. After the station’s retirement, Russia plans to launch its own Russian Orbital Station, with the first module scheduled for deployment in 2028 and the project expected to be completed by 2032. The government allocated more than $7 billion for its development in 2024.
Meanwhile, Uzbekistan and China recently launched the Samarkand-2028 satellite, developed with the participation of the “Uzbekcosmos” Agency. As part of the project, Uzbek specialists developed an artificial intelligence module to process hyperspectral data directly in orbit.
Uzbekistan also plans to launch its own scientific satellite, “Mirzo Ulugbek,” in 2028. Its development is part of the country’s program to expand space technologies and the use of satellite data.