“The World News”: Open Dialogue of the President with Entrepreneurs becomes a sustainable mechanism of the economic policy of Uzbekistan
August 17, 2026. 12:05 • 2 min
ISLAMABAD, August 17. /Dunyo IA/. Pakistani online publication “The World News” has published an article examining five years of open dialogue between President of Uzbekistan and entrepreneurs, reports Dunyo IA correspondent.
Publication traces the evolution of the five meetings, noting how the focus has gradually shifted from rebuilding trust between the state and the private sector towards expanding businesses’ access to capital, land, energy and markets, as well as formalizing entrepreneurial activity, developing digital financial services and start-ups and strengthening investment protection.
According to the publication, the decisions adopted during this period have laid the groundwork for further expanding the private sector, enhancing competitiveness and ensuring sustainable economic growth in the country.
Particular attention is given to the upcoming sixth Open Dialogue, which is expected to focus on the adoption of artificial intelligence and digital technologies in business, developing a skilled workforce, improving energy efficiency, introducing international standards and creating competitive national brands.