September 05, 2026. 14:30 • 51 sec
AMMAN, September 5. /Dunyo IA/. The Embassy of Uzbekistan in Riyadh organized a roundtable meeting with Uzbek compatriots studying at universities in Jordan, reports Dunyo IA correspondent.
The participants discussed the outcomes of reforms in Uzbekistan, current opportunities for young people, and key provisions of the “Youth of New Uzbekistan – 2030” strategy.
As part of the meeting, the book “Greatness of the Nation” (“Millat Shavkati”) by Senator Qudratilla Rafikov was presented. The publication focuses on the country’s current stage of development, socio-political processes and the spiritual renewal of society.
The students were also provided with information on consular and legal matters and advised to register for temporary consular registration. The meeting concluded with a question-and-answer session.