Street to be named after Tashkent in Belgrade
ТАSHKENT, September 8. /Dunyo IA/. Today, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev’s official visit to Serbia continued with a ceremony to name one of Belgrade’s streets after “Tashkent”, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, Leaders emphasized that this decision reflects the dynamic development of multifaceted relations between Uzbekistan and Serbia, which have today been elevated to a strategic partnership.
They particularly noted that Tashkent Street will become a visible symbol of the two countries’ firm commitment to further strengthening friendship and mutual understanding between their peoples.