Cultural and tourism potential of Uzbekistan presented at Moscow Automobile and Road Construction State Technical University
April 18, 2026. 10:30 • 2 min
MOSCOW, April 18. /Dunyo IA/. International Student Festival “My Country” was held at the Moscow Automobile and Road Construction State Technical University (MADI), reports Dunyo IA correspondent.
During the event, Uzbek students showcased the cultural and tourism potential of our country.
The festival program became a vibrant kaleidoscope of world traditions. A large-scale exhibition of folk crafts was organized in the university's central hall, featuring authentic household items and art, along with unique national cuisines of various peoples.
The presentation by Uzbek students became a true center of attraction. The national stand of Uzbekistan, which they decorated, literally captured the guests' attention; visitors took a keen interest in folk crafts, while the vibrant national costumes and energetic dances sparked genuine delight.
Additionally, a special area with promotional materials dedicated to Uzbekistan’s tourism potential was organized as part of the event.
It should be noted that MADI is one of Russia's leading universities for training international personnel. Currently, the university educates specialists for 67 countries.
The “My Country” festival, which dates back to 2007, has become an important platform for strengthening intercultural dialogue, enhancing spiritual values and fostering friendship within the multinational student community.