Russian Federation highlights the ongoing reforms in Uzbekistan and their subsequent results
OMSK, July 24. /Dunyo IA/.  An analytical article dedicated to the modern reforms in Uzbekistan, their socio-economic outcomes and the country’s growing role in the international arena has been published on the official website of the Chamber of Commerce and Industry of the Omsk Region, reports Dunyo IA correspondent.
Publication notes that the transformations being carried out in New Uzbekistan cover virtually all key areas of state and public development. Particular attention is paid to the implementation of initiatives aimed at improving the quality of life of the population, enhancing the public administration system and creating favourable conditions for entrepreneurial activity.
and their subsequent results."eports
A separate section of the article is devoted to the development of the mahalla institution. It emphasizes that the ongoing reforms envisage expanding the powers of citizens’ self-government bodies, strengthening their financial base, and introducing new mechanisms to support local initiatives, employment and family entrepreneurship. It is noted that the mahalla is becoming an important link in the implementation of state programmes directly at the local level.
Authors of the publication also highlight Uzbekistan’s consistent preparations for accession to the World Trade Organization. It is emphasized that the ongoing efforts to harmonize national legislation with international standards, liberalize trade procedures and improve the business environment contribute to the country’s further integration into the global economy.
In addition, Russian readers are presented with Uzbekistan’s achievements in the field of higher education. The publication notes the successful participation of the country’s universities in the international ranking “THE Sustainability Impact Ratings 2026”, which demonstrates the growing quality of educational and research activities, as well as their contribution to achieving the UN Sustainable Development Goals.
Article also presents assessments by Secretary General of the Organization of Turkic States Kubanychbek Omuraliev, who highly appreciates the results of the reforms being implemented in Uzbekistan. In his view, the consistent modernization of public administration, development of an open economy, intensification of international cooperation and a human-centered approach to implementing reforms have made the experience of New Uzbekistan relevant and of practical interest to many countries.