Supreme Commander-in-Chief inspects conditions at a military unit in Surkhandarya region
ТASHKENT, February 27. /Dunyo IA/. During his visit to Surkhandarya region, President of Uzbekistan and Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Shavkat Mirziyoyev visited a military unit, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our State, large-scale reforms underway in the country’s defense system are an important factor in enhancing troop combat readiness and improving the effectiveness of the military-administrative sectors.
All conditions for service members’ combat training have also been established in this military unit. Training buildings, a dining hall, sleeping quarters, spirituality and enlightenment rooms and a sports complex are equipped with the most modern technology and equipment.
At present, artificial intelligence, robots, missiles, drones, and counter-drone systems are widely used in various regional conflicts. Proceeding from this, the Supreme Commander-in-Chief assigned tasks to establish new units within the armed forces for the operation of and counteraction against drones, cyber structures for working with artificial intelligence, and the use of robotic equipment and air defense systems.
Systematic work is underway in this area, and the national army is being equipped with modern weapons and military hardware.
The Head of State became familiar with the conditions created at the military unit, as well as with military equipment and weapons, including modern air defense systems.
It was emphasized that, when determining priority areas for developing the national army, it is necessary to take into account the characteristics of modern armed conflicts, existing security threats, and the specific features of the theater of military operations.
Responsible officials were instructed to continue implementing tasks aimed at increasing the potential of the Armed Forces, strengthening the material and technical base, and improving personnel readiness.