President of Uzbekistan reviews the work completed and the activities of trade and service facilities on Yangi Sergeli Street in Tashkent
July 04, 2026. 12:06 • 2 min
ТАSHKENT, July 4. /Dunyo IA/. Today, President Shavkat Mirziyoyev reviewed the work completed and the activities of trade and service facilities on Yangi Sergeli Street in the Ittifoq mahalla of Sergeli district.
According to the press service of the Head of our State, tourism and the service industry are vital for generating many jobs efficiently, boosting household incomes and enhancing the visual appeal of local communities. Tashkent holds significant potential for these opportunities.
The facilities for tourism, trade, and services on Yangi Sergeli Street, which operate 24/7, help provide comfortable conditions for residents, support entrepreneurship and create new jobs.
The total cost of the project amounted to 18.7 billion UZS. Infrastructure along a 2.1-kilometer section of the street has been fully modernized and transformed into a round-the-clock area that brings together trade, dining and entertainment facilities.
To create recreational opportunities for residents and promote a healthy lifestyle, more than 10 children’s playgrounds and eight workout zones have been developed and a bookshop and a senior citizens’ leisure center have also been established.
More than 21,000 people live in the four mahallas adjacent to the area. An average of 15,000-20,000 vehicles travel along Yangi Sergeli Street daily. Once the project is fully operational, it will be able to serve more than 1.2 million visitors annually.
More than 250 new jobs have been created as part of the project. Ninety-five businesses have expanded their operations, and another 22 have launched new ventures.
Head of State walked through the mahalla, viewing houses renovated in the national architectural style, landscaped streets, and amenities created for residents. He also held a warm conversation with mahalla activists and residents.
President asked how the ongoing transformations were affecting people’s living standards and well-being. Mahalla activists noted that the changes were having a positive impact on residents’ mood, way of life and incomes, transforming both the area’s appearance and people’s confidence in the future.