Monument to Alisher Navoi unveiled in Tbilisi
ТАSHKENT, July 3. /Dunyo IA/.    President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of Georgia Irakli Kobakhidze took part in the unveiling ceremony of a monument to the great son of the Uzbek people, the poet and thinker Alisher Navoi, in Tbilisi, reports Dunyo IA correspondent.
Alisher Navoi's legacy belongs not only to the Uzbek people but to all humanity. His works, which have become a unique encyclopaedia of life, continue to inspire generations and serve as a source of knowledge for scholars, literature enthusiasts, and all those seeking a deeper understanding of the rich spiritual world of the East.
The unveiling of the monument to Alisher Navoi in Tbilisi marks another important milestone in the history of Uzbek-Georgian cultural ties. Since ancient times, our peoples have been united by trade routes, mutual respect, and an interest in each other's rich heritage.
In Uzbekistan, the great Georgian poet Shota Rustaveli is held in high regard. One of Tashkent's central streets bears his name, and a monument to the outstanding classic of Georgian literature has also been erected there. In turn, one of Tbilisi's central parks was named after Alisher Navoi earlier this year.
In recent years, cultural and humanitarian cooperation between Uzbekistan and Georgia has gained new momentum. The Days of Uzbek Culture and Cinema were successfully held in Tbilisi, while the Days of Georgian Culture took place in Tashkent.
During the ceremony, participants noted that Alisher Navoi is a great figure of world literature whose priceless literary legacy has, for centuries, inspired people to embrace the ideals of humanism, enlightenment, wisdom, and mutual respect.
They expressed confidence that the monument to Alisher Navoi in Tbilisi would become another enduring symbol of the strengthening friendship between the peoples of Uzbekistan and Georgia.